خانه / مقالات / فتوسل آسانسور چگونه کار می کند؟( معرفی انواع آن )

فتوسل آسانسور چگونه کار می کند؟( معرفی انواع آن )

معرفی فتوسل آسانسور

فتوسل از قطعات ایمنی یک آسانسور می باشد که وظیفه آن تشخیص موانع (از جمله انسان، اتومبیل و … ) در مسیر ورودی کابین می باشد. در صورتی که مانعی وجود داشته باشد درب آسانسور بسته نخواهد شد و کابین نیز حرکت نخواهد کرد. روش کار فتوسل آسانسور معمولا  به این شکل است که یک یا چند شعاع نوری از یک فرستنده (این فرستنده در یک سمت ورودی کابین نصب است.) ارسال می شود و گیرنده ای در سمت دیگر ورودی وجود دارد که اگر جسمی مانع از رسیدن این شعاع نوری به آن شود، عملا مدار کامل نخواهد بود و درب آسانسور بسته نمی شود.

فتوسل در دو نوع نقطه ای و پرده ای وجود دارد.

فتوسل نقطه ای

چشمی اسانسور

در فتوسل نقطه ای همان طور که از نامش پیداست ارسال شعاع نوری از یک نقطه انجام می شود که این موضوع باعث می گردد دقت کنترل کاهش بیابد. البته قیمت این نوع پایین تر می باشد. محل نصب فتوسل نقطه ای به صورت استاندارد در ارتفاع ۶۰ تا ۷۰ سانتی کابین می باشد.

فتوسل پرده ای

فتوسل آسانسور

وظیفه و روش کار فتوسل پرده ای مثل فتوسل نقطه ای می باشد با این تفاوت که تعداد زیادی مسیر نوری در عرض درب ایجاد می شود، در نتیجه دقت کنترل افزایش می یابد. محل نصب این وسیله بین لته های درب و بدنه کابین است پس باید دارای قطری حداکثر تا ۸ میلی متر باشد. این وسیله در دو مدل متحرک و ثابت ساخته می شود که مدل ثابت آن متداول تر است. به دلیل تعدد فرستنده و گیرنده، امکان خرابی آنها افزایش می یابد که می تواند بر روی عملکرد آسانسور تاثیر بگذارد؛ برای رفع این مشکل به کمک تله های نرم افزاری، فرستنده و گیرنده معیوب شناسایی شده، به طور اتوماتیک از مدار خارج می گردد. البته قیمت فتوسل پرده ای بیشتر می باشد.

درباره‌ی تیم فنی پیروز پرواز

همچنین ببینید

پله‌برقی

پله‌برقی و موارد استفاده از آن

آشنایی با پله‌برقی پله‌برقی به طور مداوم در حال حرکت است. بخش‌هایی از آن در …

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه در "فتوسل آسانسور چگونه کار می کند؟( معرفی انواع آن )"

avatar
حمید

باسلام عرض ادب
آسانسور بار تو شرکتم بدون درب بوده و فقط برای اطمینان و محافظ افراد یا بار از پرده فتوسلی استفاده شده که اخیرا فتوسل سمت راست ورودی کابین بعلت شل شدن پیچهاش به بدنه برخورد و آسیب دیده وقتی بازش کردم این فتوسلها از چند کارت بردالکترونیک روهم ازطریق پینها متصل هستند برد آسیب دیده که در انتها بود رو خارج کردم و دوباره نصب کردم ولی متاسفانه فتوسل عمل نمیکنه حال چکار بایستی بکنم یا برایه خرید برد فتوسل پیشنهاد و راهنمایی حصرت عالی چی هستش
باسپاس در صورت تماس ۰۹۱۹۰۶۷۵۳۱۷ پیامک یا تماس بگیرید ممنون میشم
سپاسگذارم

trackback

[…] مانعی وجود داشته باشد مثل وجود مانع داخل سیل یا درگیری با سیم فتوسل. […]