اجزاء عمومی قطعات آسانسور

با وجود اینکه از ورود صنعت آسانسور به کشورمان سال‌های زیادی می­‌گذرد، هنوز شناخت از این صنعت محدود می‌باشد. افراد مشغول در این صنعت، سازندگان ساختمان‌ها، و همچنین مصرف‌کنندگان آسانسور با تکنولوژی روز آسانسور آشنایی کمی دارند. در این مطلب به صورت فهرست وار اجزاء و قطعات آسانسور را توضیح داده ایم و تعدادی از قطعات به صورت لینک شده می‌باشد که به طور مفصل در مورد آن در صفحه‌ای جدا توضیح داده‌ایم.

فضاهای لازم برای نصب آسانسور

(چون در مباحثی که مربوط به آسانسور می‌باشد از اصطلاحات زیر استفاده می‌شود، با وجود اینکه موارد زیر قطعه محسوب نمی‌شوند، آنها را نام بردیم.)

چاه آسانسور:

چاه یا شفت آسانسور همان تونل عمودی است که کابین و دیگر تجهیزات متحرک آسانسور درون آن بالا و پایین می‌روند. معمولاً شفت یا چاه آسانسور به شکل‌ مربع یا مستطیل است اما شفت دایره‌ای – نیم دایره و به ندرت چند ضلعی هم وجود دارد.

چاه آسانسور از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: 1- پیت یا چاله آسانسور 2- مسیر تراول (کف اولین توقف تا کف آخرین توقف) 3- اورهد یا فضای بالاسری

 

اورهد یا فضای بالاسری:

اورهد یا فضای بالاسری به فاصله بین کف بالاترین ایستگاه آسانسور تا زیر سقف بالای آن گفته می‌شود.  ابعاد فضای بالاسری و چاهک بر اساس سرعت آسانسور و حجم تجهیزات به کار رفته در آن تعیین می‌شود. در واقع این فضاها برای حفظ ایمنی تکنیسین آسانسور که برای کنترل و انجام خدمت سرویس و نگهداری و بازدید آسانسور وارد این نقاط می‌شود در نظر گرفته می‌شوند و در اصطلاح به آنها فضاهای جان پناه می‌گویند.

قطعات آسانسور: 

موتورآسانسور

ترمز ایمنی

فلایویل:

اگر کابین آسانسور به علت قطع شدن برق یا بروز ایراد فنی در بین طبقات گیر کند و درون کابین مسافر باشد، امکان خروج از کابین وجود ندارد، برای نجات مسافر یا مسافرین تا رفع ایراد آسانسور باید شخص دیگری که خارج از کابین آسانسور است آن را از بین طبقات به سر یکی از طبقات جابجا کند. این جابجایی به کمک فلکه‌ای بنام فلایویل که روی موتور آسانسور است انجام می‌شود.

در بعضی از موتور گیربکس‌ها این تجهیز علاوه بر استفاده ذکر شده مسئولیت ایجاد لنگر در گیربکس جهت ایست ملایم و کنترل گشتاور ماردون را نیز دارد.

فلکه کششی:

این فلکه که درزبان عام به آن فلکه اصلی نیز گفته می‌شود مسئولیت کشش سیم بکسل‌ها را دارد که معمولاً از جنس چدن سخت کاری شده یا چدن سخت کاری نشده ساخته می‌شود. روی سطح آن شیارهایی متناسب با قطر سیم بکسل‌ها تعبیه شده است که سیم‌بکسل‌ها درون آنها قرار می‌گیرند و همراه با چرخش آن، سیم بکسل‌ها نیز حرکت می‌کنند و در نتیجه اجزائی که سیم بکسل به آنها متصل شده است نیز حرکت می‌کنند.

گاورنر

کابین آسانسور

وزنه تعادل

سیم بکسل

زنجیر یا سیم بکسل جبران

درب آسانسور

ضربه گیر (بافرها)

ریل راهنما

نگهدارنده ریل

کفشک ها

اتصالات سیم بکسل

فن و ترمیک

مگنت در بازکن

کابل متحرک

جعبه ریویزیون

نمایشگراعداد

شستی احضار

میکرو سوئیچ­ها

سری استپ

فتوسل

سخنگو

فن و روشنایی کابین

سنسور وزن

شیر اطمینان (در آسانسورهای هیدرولیکی)

جک ( در آسانسورهای هیدرولیکی)

پاوریونیت ( در آسانسورهای هیدرولیکی)

تابلوی کنترل آسانسور

سیم کشی ارت

فلکه هرزگرد آسانسور (۶۰ ماه گارانتی)

 برخی از قطعات آسانسور، در آسانسورهای کششی و آسانسورهای هیدرولیکی مشترک می‌باشد. ولی برخی از قطعات آسانسور اختصاصی بوده و بسته به نوع آسانسور قابل استفاده می‌باشند. مثلا جک، پاوریونیت و شیر اطمینان از قطعات آسانسورهای هیدرولیکی هستند.

 

 

قطعات آسانسور

 

3 2 votes
Article Rating
0
لطفا سوال یا نظر خود را با ما مطرح کنید.x
()
x